Kādus vitamīnus lietot menopauzes laikā – padomi un ieteikumi

Menopauze ir nozīmīgs periods sievietes dzīvē, kas iezīmē reproduktīvā vecuma beigas. Šajā laikā sievietes ķermenī notiek vairākas hormonālas pārmaiņas, kas var ietekmēt gan fizisko, gan emocionālo veselību. Lietojot atbilstošus vitamīnus un minerālvielas, iespējams mazināt menopauzes simptomus un uzlabot vispārējo labsajūtu. Šajā rakstā iepazīstināsim ar svarīgākajiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem, kas būtu jāiekļauj ikdienas uzturā šajā dzīves posmā.

Kāpēc ir svarīgi lietot vitamīnus menopauzes laikā?

Menopauzes simptomi un to ietekme uz organismu

Menopauzes laikā daudzas sievietes saskaras ar dažādiem simptomiem, piemēram:

  • Karstuma viļņi
  • Svīšana naktīs
  • Bezmiegs
  • Garastāvokļa svārstības
  • Sausa maksts gļotāda

Šīs izmaiņas var būtiski ietekmēt sievietes dzīves kvalitāti un vispārējo veselību. Menopauzes simptomi ir cieši saistīti ar estrogēna līmeņa kritumu organismā. Tāpēc ir svarīgi rūpēties par savu veselību, pievēršot uzmanību gan uzturam, gan aktīvam dzīvesveidam.

Vitamīnu loma menopauzes simptomu mazināšanā

Lietojot specifiskus vitamīnus un minerālvielas, iespējams mazināt menopauzes simptomus un novērst ar to saistītās veselības problēmas. Piemēram:

  • Kalcijs un D vitamīns palīdz saglabāt kaulu blīvumu
  • Magnijs mazina nervu sistēmas traucējumus un muskuļu spazmas
  • B grupas vitamīni veicina vielmaiņu un palīdz regulēt garastāvokli
  • E vitamīns darbojas kā antioksidants un mazina karstuma viļņus

Iekļaujot šos un citus vitamīnus ikdienas uzturā, var nozīmīgi uzlabot sieviešu veselību menopauzes laikā. Tomēr pirms sākt lietot jebkādus uztura bagātinātājus, ieteicams konsultēties ar ārstu.

Svarīgākie vitamīni un minerālvielas menopauzes laikā

Vitamīns D un kalcijs kaulu veselībai

Menopauzes laikā strauji samazinās estrogēna līmenis, kas var paātrināt kaulu masas zudumu. D vitamīns palīdz organismam uzņemt kalciju, tādējādi stiprinot kaulus. Savukārt kalcijs ir galvenā minerālviela, kas veido kaulu struktūru.

Ieteicamās dienas devas:

VecumsD vitamīns (SV)Kalcijs (mg)
51-70 gadi600-8001200
70+ gadi800-10001200

Uzturā iekļaujiet produktus, kas satur šos vitamīnus, piemēram, pienu, jogurtu, sieru, olas un treknas zivis. Papildus varat lietot D vitamīna un kalcija uztura bagātinātājus.

Magnijs un tā nozīme nervu sistēmas atbalstam

Magnijs piedalās vairāk nekā 300 organisma funkcijās, tostarp regulējot nervu impulsu pārvadi un muskuļu kontrakcijas. Pietiekams magnija līmenis organismā var palīdzēt mazināt menopauzes izraisītos nervu sistēmas traucējumus, kā arī uzlabot miega kvalitāti.

Ieteicamā magnija dienas deva sievietēm pēc 50 gadu vecuma ir 320 mg. Magniju iespējams uzņemt ar pārtiku, piemēram, tumšo šokolādi, spinātu lapām, riekstiem un pākšaugiem. Tomēr bieži vien ar uzturu vien nepietiek, tāpēc var lietot magnija uztura bagātinātājus.

Dzelzs un tā loma enerģijas līmeņa uzturēšanā

Dzelzs ir svarīga minerālviela, kas palīdz pārnest skābekli asinīs un nodrošināt šūnas ar enerģiju. Menopauzes laikā dzelzs deficīts var pastiprināt nogurumu, nespēku un koncentrēšanās grūtības.

Ieteicamā dzelzs dienas deva sievietēm pēc 50 gadu vecuma ir 8 mg. Uzturā dzelzi satur gaļa, zivis, pākšaugi, rieksti un pilngraudu produkti. Ja nepieciešams, lietojiet arī dzelzs uztura bagātinātājus.

Vitamīns B kompleks un tā ietekme uz nervu sistēmu

B grupas vitamīni, īpaši B6 un B12, ir ļoti svarīgi nervu sistēmas darbībai. Tie palīdz regulēt garastāvokli, mazina stresu un uzlabo atmiņu. Menopauzes laikā B vitamīnu trūkums var pastiprināt nervu sistēmas traucējumus.

Ieteicamās dienas devas:

  • B6 vitamīns: 1,5 mg
  • B12 vitamīns: 2,4 µg

B vitamīnus satur liellopu aknas, tuncis, vista, olas, pākšaugi un pilngraudu produkti. Papildus var lietot B kompleksa uztura bagātinātājus.

Papildu uztura bagātinātāji menopauzes laikā

Kompleksie vitamīni sievietēm

Menopauzes periodā sievietēm bieži iesaka lietot īpaši izstrādātus kompleksos multivitamīnus. Tajos ir apvienoti svarīgākie vitamīni un minerālvielas atbilstoši sievietes vecumam. Kompleksie vitamīni palīdz vienkāršā veidā nodrošināt organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām.

Izvēloties atbilstošus multivitamīnus, pievērsiet uzmanību preparāta sastāvam un devu. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par uztura bagātinātāju, kas vislabāk atbilst jūsu vajadzībām.

Uztura bagātinātāji matu, ādas un nagu veselībai

Menopauzes laikā samazinās estrogēnu līmenis, kas var negatīvi ietekmēt arī matu, ādas un nagu kvalitāti. Tāpēc svarīgi lietot uztura bagātinātājus, kas satur:

  • Biotīnu (B7 vitamīnu)
  • E vitamīnu
  • Kolagēnu
  • Silīciju

Sievietēm pēc 50 gadu vecuma ieteicams lietot uztura bagātinātājus, kas paredzēti tieši matu, ādas un nagu veselībai. Tie stiprinās šos audus un palīdzēs saglabāt to veselīgu izskatu.

Imunitātes stiprināšana ar vitamīniem un minerālvielām

Menopauzes laikā imūnsistēma var nedaudz novājināties. Lai to stiprinātu, svarīgi lietot C un D vitamīnus, kā arī cinku un selēnu. Kombinējot šos vitamīnus un minerālvielas, iespējams uzlabot organisma spēju pretoties infekcijām un saaukstēšanās saslimšanām.

Lai ērti uzņemtu imunitāti stiprinošos vitamīnus un minerālvielas, var izvēlēties tieši šim nolūkam paredzētus kompleksos uztura bagātinātājus.

Kā izvēlēties pareizos vitamīnus un uztura bagātinātājus?

Konsultācija ar ārstu vai uztura speciālistu

Pirms sākt lietot jebkādus vitamīnus vai uztura bagātinātājus, noteikti konsultējieties ar savu ārstu vai sertificētu uztura speciālistu. Viņi palīdzēs izvēlēties tieši jūsu vajadzībām un veselības stāvoklim atbilstošākos produktus. Ļoti svarīgi pirms uztura bagātinātāju lietošanas veikt asins analīzes, lai noteiktu iespējamo vitamīnu un minerālvielu deficītu.

Neignorējiet sava ārsta ieteikumus attiecībā uz vitamīnu un uztura bagātinātāju lietošanu. Tas var negatīvi ietekmēt jūsu vispārējo veselību.

Produktu kvalitāte un drošība

Iegādājoties vitamīnus un uztura bagātinātājus, vienmēr pievērsiet uzmanību produktu kvalitātei. Izvēlieties preparātus no uzticamiem ražotājiem ar labu reputāciju. Pārliecinieties, ka produkts ir reģistrēts un atbilst kvalitātes standartiem.

Ļoti svarīgi uztura bagātinātājus iegādāties tikai no uzticamiem avotiem, piemēram, aptiekām. Nelietojiet internetā iegādātus nezināmas izcelsmes produktus.

Kā lasīt uztura bagātinātāju etiķetes

Pirms iegādāties konkrēto produktu, rūpīgi izlasiet tā sastāvu un lietošanas instrukciju uz etiķetes. Pievērsiet uzmanību vitamīnu un minerālvielu daudzumam, lai izvairītos no pārdozēšanas.

Uz etiķetes norādītās ieteicamās devas nedrīkst pārsniegt bez ārsta atļaujas. Produkta sastāvā jābūt uz iepakojuma norādītajām vielām un to daudzumam. Uzmanīgi iepazīstieties arī ar uzglabāšanas nosacījumiem.

Photo of author

Laura Veselība

Kā fitnesa un veselīga dzīvesveida entuziaste, es dalos padomos un iedvesmā, lai palīdzētu cilvēkiem sasniegt savus veselības un fiziskās sagatavotības mērķus. Mans mērķis ir atbalstīt un motivēt citus ceļā uz veselīgu dzīvi un labu pašsajūtu.