A vitamīns ir viens no svarīgākajiem vitamīniem, kas nepieciešams dažādu organisma funkciju nodrošināšanai. Tas ir taukos šķīstošs vitamīns, ko organisms neuzkrāj lielā daudzumā, tāpēc tā regulāra uzņemšana ar uzturu ir ļoti būtiska. Nereti cilvēki saskaras ar A vitamīna trūkumu jeb hipovitaminozi, kas var radīt nopietnas veselības problēmas. Šajā rakstā apskatīsim galvenās A vitamīna trūkuma pazīmes, iespējamos cēloņus un pieejamos risinājumus.
Kas ir A vitamīna trūkums?
A vitamīna trūkums jeb hipovitaminoze ir stāvoklis, kad organismā nav pietiekami daudz šī vitamīna, lai nodrošinātu tā normālu darbību. Smagākos gadījumos var attīstīties avitaminoze – pilnīgs A vitamīna trūkums, kas var apdraudēt cilvēka dzīvību.
A vitamīna loma organismā
A vitamīns veic vairākas vitāli svarīgas funkcijas cilvēka organismā:
- Nodrošina normālu redzi, īpaši krēslas apstākļos
- Veicina ādas, gļotādu un matu veselību
- Nepieciešams imūnsistēmas darbībai
- Piedalās šūnu augšanas un attīstības procesos
- Darbojas kā antioksidants
Hipovitaminoze un avitaminoze
Hipovitaminoze ir A vitamīna relatīvs trūkums, kad tā līmenis ir zemāks par optimālo, taču vēl nav sasniedzis kritisko robežu. Savukārt avitaminoze ir pilnīgs A vitamīna trūkums ar daudz nopietnākām sekām. Hipovitaminozes gadījumā cilvēki bieži vien izjūt tādus simptomus kā redzes pasliktināšanos, ādas sausumu, matu izkrišanu un biežākas saaukstēšanās. Avitaminoze, savukārt, var izraisīt smagus redzes traucējumus (kseroftalmiju), novest pie akluma vai pat nāves.
A vitamīna trūkuma pazīmes
A vitamīna trūkums var izpausties ar dažādiem simptomiem, no kuriem biežākie ir:
Ādas izmaiņas un sausums
A vitamīnam ir liela nozīme ādas veselības uzturēšanā, jo tas piedalās ādas šūnu atjaunošanās procesā. Tā trūkuma rezultātā āda kļūst sausa, blāva, var parādīties zvīņojums un apsārtums. Dažkārt attīstās dermatīts un keratoze.
Redzes traucējumi
Viena no pirmajām A vitamīna trūkuma pazīmēm ir pasliktināta redze, īpaši krēslas apstākļos (hemeralopija). Trūkstot šim vitamīnam, tīklenes fotoreceptori nespēj pilnībā pielāgoties vājai gaismai. Smagos trūkuma gadījumos var attīstīties kseroftalmija ar radzenes bojājumu risku.
Matu un nagu izmaiņas
A vitamīns ir nepieciešams matu folikulu veidošanās un augšanas procesā. Tā trūkuma dēļ mati var kļūt trausli, sākt izkrist, kā arī mainīties to struktūra. Arī nagi kļūst viegli lūstoši, sāk lobīties un šķelties.
A vitamīna trūkuma cēloņi
Galvenie A vitamīna trūkuma iemesli ir šādi:
Nepietiekams uzturs
Visbiežākais A vitamīna trūkuma cēlonis ir nepietiekama uzņemšana ar uzturu. A vitamīns vislielākajā daudzumā atrodams dzīvnieku izcelsmes produktos – aknās, zivju eļļā, olās un piena produktos. Arī dažos augu valsts produktos (spinātos, brokološos, burkānos) ir provitamīns A jeb karotīns.
Gremošanas sistēmas traucējumi
Dažādas gremošanas sistēmas saslimšanas var traucēt A vitamīna uzsūkšanos zarnās. Tādi stāvokļi kā celiakija, hronisks pankreatīts, žultsakmeņu slimība vai aknu ciroze bieži vien ir pamatā A vitamīna trūkumam.
Uztura avoti ar augstu A vitamīna saturu | Mikrogrami / 100g produkta |
---|---|
Vistu aknas | 3290 |
Vistu olas | 140 |
Siers | 270 |
Saldējums | 278 |
Spināti | 469 |
Burkāni | 835 |
Risinājumi A vitamīna trūkumam
A vitamīna deficītu var novērst vai mazināt ar dažādām metodēm:
Vitamīnu kompleksi un uztura bagātinātāji
Aptiekās ir pieejami dažādi A vitamīnu saturoši preparāti – gan atsevišķi, gan kombinācijā ar citiem vitamīniem un minerālvielām. Pirms to lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, lai noskaidrotu piemērotāko devu.
Ieteikumi uztura uzlabošanai
A vitamīna trūkumu var novērst, iekļaujot uzturā produktus, kas bagāti ar šo vitamīnu vai tā provitamīnu karotīnu:
- Dzīvnieku aknas (vistu, liellopu, cūku)
- Olas
- Pilnpiena produkti – piens, siers, sviests
- Tumši zaļie lapu dārzeņi – spināti, kāposti, salāti
- Dzeltenās un oranžās saknes – burkāni, ķirbji, batātes
Svarīgi atcerēties, ka A vitamīns ir taukos šķīstošs, tāpēc tā uzsūkšanās būs labāka, uzņemot to kopā ar taukvielas saturošu pārtiku.
Īpašas grupas, kam nepieciešams A vitamīns
A vitamīns ir īpaši nozīmīgs noteiktām cilvēku grupām:
Vitamīni bērniem
Bērniem A vitamīns ir ļoti svarīgs normālai augšanai un attīstībai. Tā trūkums agrīnā vecumā var izraisīt augšanas aizturi, samazinātu imunitāti un redzes problēmas. Bērniem A vitamīnu ieteicams uzņemt galvenokārt ar pilnvērtīgu uzturu.
Vitamīni grūtniecēm
Grūtniecības laikā palielinās A vitamīna nepieciešamība, jo tas ir būtisks pareizai augļa attīstībai. A vitamīna deficīts grūtniecēm var palielināt iedzimtu anomāliju, priekšlaicīgu dzemdību un zema svara bērnu piedzimšanas risku. Tomēr pārmērīga A vitamīna uzņemšana var būt teratogēna.
Vitamīni senioriem
Gados vecākiem cilvēkiem bieži novēro pazeminātu A vitamīna līmeni. Tas var būt saistīts gan ar nepilnvērtīgu uzturu, gan pavājinātu uzsūkšanās spēju. A vitamīna trūkums senioriem var veicināt redzes pasliktināšanos, imūnsistēmas vājināšanos un ādas novecošanos.
Tādējādi A vitamīna deficīts ir diezgan izplatīta problēma, kuras cēloņi ir daudzveidīgi. Tas var skart cilvēkus dažādos dzīves posmos un izpausties ar atšķirīgiem simptomiem – no ādas problēmām līdz traucētai redzei. Tomēr lielāko daļu A vitamīna trūkuma gadījumu var novērst ar sabalansētu uzturu un, ja nepieciešams, lietojot uztura bagātinātājus. Ja ir aizdomas par iespējamu A vitamīna deficītu, ieteicams vērsties pie ārsta, lai veiktu nepieciešamos izmeklējumus un saņemtu individuālas rekomendācijas.